Nejprve koncert s Kühnovým sborem a rozlučkou, pak velký ples

Posted by Richard Uhlíř

Vokální soubor Gentlemen Singers zítra připomene proslulé komorní večery, do hradecké Filharmonie pozval pražský Kühnův dětský sbor. Společně si zkusí Ob-la-di, Ob-la-da od Beatles. Pro dva „gentlemany“ to bude koncert poslední.

HRADEC KRÁLOVÉ – Pánskému vokálnímu souboru, jenž prožívá 11. sezonu, se zastesklo po tradičních komorních večerech ve Filharmonii, nakonec je z toho „víkend s Gentlemen Singers“, neboť v sobotu přibyl i ples v Adalbertinu.

Ve Filharmonii se ceněné těleso objevilo už na podzim při festivalu Hudební fórum, kde posloužilo skladbě Miroirs des temps – Zrcadla času jihokorejské skladatelky žijící v Berlíně Unsuk Chin, která ji zkomponovala na texty středověkých básníků a Fernanda Pessoy.

Tentokrát už vystoupí se svým klasickým repertoárem, jenž se dělí do několika pořadů, kupříkladu V hudbě život Čechů, duchovní Evokace, Tichá noc s Gentlemen Singers, Hudba bez hranic či Hra na anděla. Tedy od populáru, kam kromě The Beatles přibylo i Count On Me popového hitmakera Bruno Marse, až po Dvořáka či renesanci a třeba zatím poslední šesté album, duchovní Contemplatio Caeli.

„Nevím jak Hradečanům, ale nám komorní večery silně chybí. Jsem proto rád, že se naskytla možnost pozvat Kühnův dětský sbor, s nímž máme dobré vazby, protože se potkáváme při cestách po světě. Ředitelem je náš kamarád Honza Vávra. Sbor navíc před dvěma lety vyhrál festival ve španělské Tolose,“ říká umělecký šéf Gentlemen Singers, basista Richard Uhlíř.

Kühnův dětský sbor s třiaosmdesátiletou historii a sbormistrem profesorem Jiřím Chválou se projde svým profilovým repertoárem, v němž je Brahms, Čajkovský, Hurník, Suk, Mysliveček či Britten. „Pro ně je největší populár Antonín Dvořák, tak jsme si řekli, že je stejně jako jiné kolegy z komorních večerů na závěr naučíme Ob-la-di, Ob-la-da od Beatles,“ usmívá se Uhlíř. Gentlemani uvedou premiéru posluchačsky vděčného cyklu Jana Vičara Zpěvy z Tramtárie. A dva členové, Lukáš Merkl a Martin Ptáček se pátečním koncertem rozloučí.

„Nejde o žádný konec z naštvánínebo něco podobného. Prostě a jednoduše se cesty mé a cesty souboru rozcházejí. V posledních několika letech jsem se začal intenzivně věnovat takzvané staré hudbě, jak se tomu moderně říká, a zároveň své velké lásce, opeře. Bohužel se tyto umělecké činnosti příliš neslučují s pravidelnou činností vokálního souboru typu Gentlemen Singers. Můj pracovní režim je v současné době velmi nepravidelný a tímto znemožňuji souboru s velmi pravidelným režimem správný a zdravý „život“. Tento konec je tedy spíše pro dobro mé i dobro souboru, abychom se všichni mohli vyvíjet dál a dosáhnout nejvyšších cílů. Proto také na Gentlemen Singers v žádném případě nezanevřu a budu mu vždy přát jen to nejlepší do dalších let a všech nových projektů,“ říká Martin Ptáček.

Martin10

To Lukáš Merkl zůstává, jen z tenoristy přejde do managementu souboru, jeho doménou jsou koncerty v zahraničí.

„Už jenom samotné rozhodnutí skončit v tak jedinečném souboru, jakým Gentlemen Singers jsou, bylo pro mě dva roky neutuchající martyrium, než jsem toto mé osobní přání v létě 2013 vůbec vyřkl nahlas. Už tehdy to bylo hodně emotivní a nakonec jsme se domluvili, že skončím, jakmile se najde adekvátní náhrada. Jako spoluzakládající člen náš soubor přeci jenom beru jako své dítě, se kterým si člověk užil hodně radostí i starostí s jeho správným vývojem, každý z téměř 500 koncertů byl jedinečný a posunul náš soubor kupředu, každé úspěšné zahraniční turné jsem prožíval jako rodič s patřičnou pýchou, byť stále pokorou sobě vlastní,“ říká Merkl.

Lukas12

Před Gentlemany totiž soubor tohoto typu v republice neexistoval, nyní se vznikají uskupení, kteří se nechávají Hradeckými inspirovat. „Stejně jakomy stále vzhlížíme k té nejlepší zahraniční konkurenci, z nichž se někteří stali blízcí přátelé. Přeji si, aby mým odchodem soubor dostal nový impuls, ke kterému snad osobně přispěji i mou novou rolí, a to na poli manažera mezinárodních koncertů. Pevně věřím, že jsem za těch úžasných dvanáct let zanechal v souboru nesmazatelnou stopu. Také se nesmírně těším, až nás konečně uslyším! Sice mi tam – a zejména mé rodině a rodičům – bude něco chybět, ale třeba na vánočních besídkách, každoročních plesech či 20. výročí mě kluci nechají zazpívat si s nimi,“ říká pedagog a manažer.

Koncert ve Filharmonii začíná zítra v 19.30 hodin, desátý ples v Adalbertinu, kde vystoupí Homzy Musil, Brigita Cmuntová či Štěpán Klouček v sobotu ve 20 hodin.

12. 2. 2015 – Petr Mareček
editor MF DNES

MF Dnes 12_2_2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Required fields are marked *.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>